Burun Ameliyatı Sonrası – Prof. Dr. Köksal Yuca

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı, her süreciyle oldukça büyük önem taşıyan bir cerrahi operasyondur. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise en az burun ameliyatı süreci kadar değerlidir. Bu anlamda hastaların ameliyattan sonra kendilerine daha iyi bakması ve doktorun vereceği talimatlara da harfiyen uyması beklenir. Meydana gelen fiziksel değişimler ve iyileşme sürecinde dikkat edileceklere ne kadar uyulursa, hasta o kadar çabuk toparlanacaktır. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan her detay, burun bölgesinin daha çabuk iyileşmesine etki eder.

Burun Ameliyatı Sonrası İlk 3 Ay

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle hastanın burun bölgesini koruma altına alması gerekliliği yer alır. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe, hareket ya da travma engellenmelidir. Bu nedenle özellikle ilk 1 ay içerisinde daha az hareket edilmeli, ağır sporlardan kaçınılmalı ve yüz üstü pozisyonda uykuya geçilmelidir. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler uygulanırken, hasta yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Ağrı kesici, akıntı ve tıkanıklığı giderici herhangi bir ekstra kullanıma gidilmemesi beklenir. Akıntılar, kanamalar, şişlik ve ödemler beklenen durumlardır ve sabredilmesi gerekir. İlk 3 ay içerisinde hepsi azalarak yok olmaktadır. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve meydana gelen değişimler konusunda hastalar bu 3 ay için sabırlı olmalıdır. 3 aylık süreçte hasta günlük yaşamda olabildiğince dikkatli davranmalıdır. Kontrol ve muayeneler aksatılmamalı, tamponların çıkarılmasından sonra burun bakımı ve temizliğine özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonra hasta dikkat ettiği sürece rahat bir şekilde duş alabilir. Makyaj konusunda ise burun kısmını kimyasal ürünler ile kapatmamak şartı ile rahat davranılmasında bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken; burun bölgesinin 3 aylık süreçten sonra da koruma altında tutulmasıdır. Koku alma ve nefes alış verişinde meydana gelen sorunlar zamanla azalacaktır. Bu tür sorunlar ameliyatın kötü gittiğini göstermez; ameliyat sonrası beklenen durumlar arasında yer aldığı unutulmamalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrası Günlük Hayata Geçiş

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler en çok da iş hayatında yer alan hastaları ilgilendirir. Çünkü bu süreçte uzun bir süre izin almak mümkün olmayabilir. Birkaç gün sonra normal hayata dönmekte sakınca bulunmaz. Ancak bu süreçte de hastalar burun bölgesine dikkat etmelidir. Kış mevsiminde yapılan burun ameliyatları için grip riski de bulunmaktadır. Hastalık konusunda hastalar kendisini koruma altına almalıdır. Yaz mevsiminde hastalar çok sıcak ortamlardan kaçınmalı, burun içini nemden korumalıdır. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yerine getirildiği takdirde, hastalar bir sorun yaşamadan iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatacaktır. Doktor ve hastaların sürekli iletişim halinde kalması ile meydana gelen her gelişmenin nedeni anlaşılabilir ve gerekli görüldüğünde geç kalınmadan müdahale edilmesi de sağlanabilir.

 

İletişim Formu

     


    Hemen AraWhatsapp