Burun Ucu Estetiği – Prof. Dr. Köksal Yuca

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu görünümü, burnun geneli açısından oldukça önemli bir kısım olarak kabul edilir. Burun ucunda en fazla tespit edilen şekil bozuklukları şöyledir: Burun deliğinde görülen asimetri, burun ucunun geniş olması, burun ucunun düşüklüğü ve farklı deformiteler. Burun ucu estetiği, kemiksi yapıya dokunmadan yalnızca burnun uç kısmında mevcut olan kıkırdak ile yumuşak doku üstünde işlem sağlanması ile gerçekleştirilir.

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Olanlar

Burun ucu estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların hem mental hem de psikolojik açıdan uygun, anatomik açıdan da gelişiminin yeterliliği gerekir. Kemik gelişiminin tamamlanabilmesi konusunda hastadan hastaya değişiklikler görülse bile, ortalama 16 ile 18 yaş aralığında tamamlanır. Belirli acil durumlar için, travmatik ya da doğum sonrası meydana gelen problemlerde ise burun ucu estetiği yaptırmak için bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun Ucu Estetiği ile Yapılanlar

Burun ucu estetiği uygulamaları ile burnun ucunda tespit edilen düşüklükler, asimetrik durumu, eğrilikler, ters V görünümü, burnun ucundaki basıklık, burun deliklerindeki fazla açıklık ya da burun ucu uzunluğu gibi tüm şekil bozuklukları ile orantısızlıklar iyileştirilebilir. Burun ucu estetiği ile daraltma, genişletme, küçültme, büyütme, kaldırma, indirme ya da üst dudak ile yakınlaştırma işlemleri yapılabilir. Burun ucunda görülen tüm şekil bozuklukları giderilebilir, burun deliğindeki asimetri ya da burun deliğinin küçültülmesi işlemleri uygulanabilir. Böylelikle burun ucunda hem işlevsel hem de estetik açıdan daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Burun ucundaki deformeler, nefes alıp verme ve koku işlevine dek etki edebilecek sorunları temsil eder.

Burun ucu estetiği olmayı düşünen hastalarla yapılan muayenede ilk olarak hastanın şikayetleri ve istekleri tespit edilir. Daha sonra burun üzerinde fiziksel bir muayenesi yapılır. Mevcut olan yapısal ve şekil açısından bozuklar ortaya çıkarılır. Başarılı ve doğru şekilde giden bir burun ucu ameliyatı sonucunda, hastalar mevcut şikayetlerinden kurtulacaktır.

Hasta ve doktor muayeneleri tamamlandıktan sonra burun ucu estetiği ameliyatı için tarih belirlenir. Hastalar için diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa süreli ve kolay işlemlerdir. Pratik ve kolay bir işlem olmasının yanında, başarılı bir burun ucu estetiği operasyonu, hastanın görünümü açısından büyük farklar yaratacaktır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi hastalar operasyon sonrasında burun bölgesini korumalı, bakımına dikkat etmelidir.

Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler

Daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar operasyon gerektiren durumlar ortaya çıkarsa risk de operasyon geçirmemiş kişilere oranla artacaktır. Burun revizyonu adı verilen ikinci operasyonlar çok daha hassas koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyatlara ihtiyaç duyulmasının temel sebeplerinden biri kişilerin ilk estetik operasyon sonucundan memnun kalmaması ya da sağlık problemlerinin ilk operasyon sonrasında giderilememesidir. Bu gibi durumlarda cerrahın yeterliliği devreye girer, dolayısıyla cerrah teknik bilgilere ve herhangi bir aksilik durumunda alternatif metotlara tamamıyla hakim olmalıdır. Şayet ilk operasyonda bir sorun oluşmuşsa, bu sorun ikinci ameliyatta daha büyük problemlere yol açabilir bu da cerrahın çok hassas çalışmasını gerektirir. Daha önce işlem görmemiş burun yapısı ile operasyon geçirmiş burnun alt bölgesindeki yapı ve anatomi birbirinden tamamen farklıdır. Bu yapıda meydana gelen anatomik bozuklukların detaylı olarak incelenmesi ikinci ameliyatın başarı yüzdesinin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Operasyon öncesi burnun fotoğrafı çekilerek sanal ortama aktarılır ve üstünde yapılacak olan değişiklikler cerrah ile hastanın etkileşimli görüşmesi sonucunda kararlaştırılır. Cerrahi işlem sonrasında elde edilecek olan görüntü hasta ile paylaşılır. Ameliyat öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken durumlar hekim tarafından bildirilecektir. Bu durumlar özellikle dikkate alınmalı ve gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası bazı hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilebilirken bazı hastaların bir gün hastanede yatması gerekebilir. Burun estetiği operasyonları mutlaka tam teşekküllü hastanelerde gerçekleştirilmelidir. Burun estetiği operasyonunun ardından hastaya tampon uygulaması yapılır.

Ameliyat süresi genellikle 1-2 saat arasındadır. Operasyon sırasında burnun üzerinde yer alan cilt tabakası, kemik ve kıkırdak burnu oluşturan çatıdan tamamen ayrılır, gerekli işlem gerçekleştirildikten sonra bu kısımlar tekrar yerine oturtulur. Bu işlem sırasında cerrah önceden hastayla görüşülerek kararlaştırılan metotları uygular.


Hemen AraWhatsapp