Septerinoplasti – Prof. Dr. Köksal Yuca

Septerinoplasti Uygulaması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burun ucuna ya da içine değil orta kısmına yapılan cerrahi ve estetik amaçlı müdahalelere septorinoplasti denmektedir. Belirtileri baz alındığında estetik ölçütlerden ziyade temel sağlık problemlerinin önüne geçmek amacıyla yapılan bir sağlık hizmetidir. Hastanın tamamen uyutulması ile gerçekleştirilir. Burun çok hassas bir uzuv olduğu için hastanın tamamen uyutulması hekimin çok daha rahat ve titiz çalışmasını kolaylaştırmaktadır. Öncesinde detaylı bir muayene ve inceleme şarttır. Burun için özel geliştirilmiş cihazlar aracılığıyla septorinoplasti gerektiren durumlar tam olarak ortaya çıkarılmaktadır.

Ameliyatın temel amacı septum kısmının düzeltilmesi prensibine dayanmaktadır. Ameliyattan sonra septum bölgesi tampon ile desteklenir. Genel olarak septum bölgesinde yer alan eğrilikler sonucu oluşan tıkanıklar neticesinde orta burun bölgesinde temel sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Septorinoplasti Belirtileri Nelerdir?

Burun ameliyatları içerisinde en ciddi olanı olarak nitelendirilen septorinoplasti uygulamasının temel belirtileri vardır. Bu belirtilerden en az birinin görülmesi bu işlemin yapılması için yeterli olmaktadır. Bunlardan ilki ve en sık görüneni nefes almakta güçlük çekmektedir. Kişi, uyurken burnu sürekli olarak tıkalı olduğu için ve septum bölgesi çeşitli eğriliklerle tam olarak işlevini yerine getiremediğinden dolayı ağzı açık bir şekilde nefes almaktadır. Bu, uyku kalitesini de doğrudan doğruya etkilemektedir. Kişi yorgun uyanmaktadır. Aynı zamanda horlama da en fazla görülen belirtiler arasındadır. Burun bölgesinden yeteri kadar işlev alınamaması nedeniyle ağızda gün içinde meydana gelen kuruluk çeşitleri de belirtiler arasında gösterilmektedir. Geniz bölgesinde akıntı ve sürekli grip, nezle gibi kış hastalıklarının etkisinde kalmak da septorinoplasti belirtileri arasında gösterilmektedir.

Septerinoplasti Uygulamasının Akabinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta bu uygulamanın akabinde doktorun belirlediği ölçütlerde bandajlı kalmaktadır. Göz ve çevresinde çeşitli morluklar hasıl olsa da bunlar kullanılan ilaçlar ile birlikte giderilmektedir. En sık yapılan hataların başında eller vasıtasıyla operasyonun gerçekleştiği burun bölgesine temas etmektedir. Bu, kesinlikle yapılmaması gereken hareketlerin başında gelmektedir. Herhangi bir iz kalmadığı için estetik açıdan bir sorun oluşmamaktadır. Burun bölgesi 1 hafta kadar süre ile tazyikli su ile temas edilmemelidir. Duş, özel başlıklarla ve burun bölgesine temas ettirilmeden alınmalıdır.

 

İletişim Formu

     


    Hemen AraWhatsapp