Septoplasti – Prof. Dr. Köksal Yuca

Septoplasti Nedir?

Septoplasti burunda hava kanallarının düzleştirilmesi ve burun içerisindeki kıkırdağın değiştirilmesi işlemidir. Bu septum burnun tam ortasında bulunan kemiğin iç tarafında yer alan kıkırdağın bir yapısıdır. Yapılan bu işlemlerde genel olarak alınan septum ikiye ayrılarak düzgün bir hava alımı sağlanır. Nazal septum burun kemiğinin ön kısmı ile arka kısmında bulunan kıkırdaktan meydana gelmektedir. Bu kıkırdağın düz bir şekilde olması ile hava akışı düzgün bir şekilde sağlanmaktadır.

Yapılan septoplasti işleminde burun deliklerini ayıran kemiğin duvarında meydana gelen nazal septum ile oluşan bir sorunun cerrahi bir şekilde düzeltilmesi işlemidir. Bu cerrahi işlem yapılırken hasta genel anestezi ile uyutulur. Böylelikle uyku sırasında yapılan işlemlerde herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaz. Bu işlem yapılmadan önce uzman cerrah, hastanın solumun kanallarını ve nefes alımını kontrol eder. Böylelikle burnun fiziksel yapısına göre cerrahi işlem planlanır.

Septoplasti İşleminin Gerekçeleri Nelerdir?

Bu işlemin yapılmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Kişilerde oluşan burun ve hava yollarının tıkanıklığının giderilmesi için oldukça etkilidir. Bu tıkanıklıkların ana nedenleri belirlenmektedir. Özellikle burun eğilmesi ya da şeklinin deforme olması sonucunda bu işlem kesinlikle önerilmektedir. Aynı zamanda burun kanaları çok yaşayan kişiler için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Burnun içerisine atılan kesik ile bu nazal septumu kaplayan dokuya ulaşılır. Daha sonra cerrahi bir işlem yapılarak burun kıkırdağının ve kemiğinin rahat bir şekilde görülmesi sağlanır. Bu işlemin ardından kemikte oluşan eğrilik şekillendirilir. Bunun yanı sıra burnu tıkayan kemik oluşumu ise bu kemik çıkartılır. Burnun şekillendirilmesi bittikten sonra kesilen bölgeye dikiş atılarak birleştirilir.

Septoplasti İşleminin Riski Var mıdır?

Yapılan tüm cerrahi işlemlerde düşük oranda da olsa çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu risk oranı kişilerin burun kemiğinin yapısı ve kıkırdak dokusu ile değişmektedir. Bazı kişilerde risk oranı yüzde sıfırdır. Cerrahi müdahaleye başlamadan önce seçilen uzman doktor oldukça önemlidir. Bunun ile birlikte işlem öncesi yapılan planlama ile risk oranı belirlenir. Septoplasti işleminin riskleri arasında burun kanaması ve enfeksiyon bulunmaktadır. Aynı zamanda işlem sonrasında dikkat edilmemesi takdirde septumun yırtılması da söz konusudur.

 

İletişim Formu

     


    Hemen AraWhatsapp