Tipplasti – Prof. Dr. Köksal Yuca

Tipplasti Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Genel tıp literatüründe burun ucu estetiği olarak da adlandırılan tipplasti 18 yaşını doldurmuş ve talep doğrultusunda sağlık kuruluşlara başvuruda bulunmuş herkese uygulanır. Sadece burun ucuna uygulanan bir müdahale olduğu için diğer burun estetiklerine oranla çok daha az süreli bir çalışmayı içermektedir.

Genel olarak genetik bozulmalara karşı burun ucundaki asimetrik çizgilerin ve görüntülerin düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Burun ucu bölgesi burnun tamamına göre büyük olan kişilere de uygulanır. Bununla birlikte en sık alınan şikayetlerin başında burun ucunun fazla inik olması gelmektedir. Buna karşılık olarak da burun ucunun istenilen seviyeye çıkarılması olarak uygulama alanlarına sahip bir operasyon şeklidir. Bir diğer sorun ise mandala sıkışmış burun ucu estetiğidir. Bu durumlarda da özel hekimler ve özel gereçlerle tipplasti uygulanmaktadır.

Tipplasti Nasıl Yapılır?

Genel olarak tipplasti aşamasına gelinmeden önce ön muayene şart koşulmaktadır. Buna göre hastanın estetik gerekçeler ile şikayetleri olsa bile genel bir inceleme ve hasta hilayesi alınmaktadır. Bu noktada operasyona engel teşkil edecek herhangi bir durumun olmaması durumunda randevu günü verilir. Hastanın operasyona bir hafta kala belli başlı ilaçları kullanmaması söylenir. Kapalı bir teknik uygulanır. Burun içinden burun ucuna müdahale edildiği için herhangi bir izin oluşmasının da önüne geçilmektedir. İşlem ortalama olarak yarım saat ile bir saat süresince gerçekleşir. En son işlem olarak hastaya özel bantlar yapıştırılır. Bu bantlar hem dışarıdan gelecek hava akımlarını engeller; hem de hastanın istirahat döneminde rahat etmesini sağlar.

 Burun Ucu Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir burun ucu estetiği olan tipplasti uygulamasından sonra hasta belli başlı kıstaslara uyduğu takdirde sosyal yaşamına hiç ara vermeden devam edebilir. İlk 3 gün istirahat etmeleri ve dinlenmeleri önemlidir. Bununla birlikte güneş gözlüğü ya da diğer tür gözlükler takması kesinlikle yasaktır. Gözlükler doğrudan doğruya gözlerin altından buruna basınç uyguladığı için şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. 2. günün sonunda hasta ılık bir duş alarak bantları sökebilir. Çeşitli ağrı kesiciler ve kremler ile birlikte iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

İletişim Formu

     


    Hemen AraWhatsapp