Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0530 448 11 72
Bekleme Odasına Takılmayın!

Gelmeden Önce Online Kayıt Olun.

Güncel programlarımız, iletişim bilgilerimiz var ve çevrimiçi randevu almanıza olanak sağlıyoruz.

Burun Kemeri Düzeltme

Burun üzerinde en çok kemer görünümü kişiler açısından sıkıntı yaratır. Burun kemeri düzeltme işlemi, genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte; daha çok başka burun ameliyatları esnasında düzeltilen bir kısmı temsil eder. Burun kemerinde fazla kısım olarak görülen bölümler törpü ya da ultrasonik cihazlar ile giderilerek indirilir. Burun kemeri düzeltme işlemi için yapılan törpülemeler, her hastada uygulanabilecek bir yöntem değildir.
Hastalarda sıklıkla görülen kalın kemerli burun formları, kemerin yapısından dolayı diğer farklı şekil bozukluklarını da beraberinde getirir. Bunun nedeni; yoğun kemerli bir burun içerisinde burun ucunun aşağıya doğru bakar durumda bir görünümü olacaktır. Bu tür burun yapıları hastanın yüz hatlarına bağlı olarak bazen yayvandır. Bazen de burnun kıkırdak kısmı ve kemiklerin kalınlığına bağlı olarak burunda ince bir görünüm fark edilebilir. Bu durum özellikle estetik açıdan hastaları rahatsız eder. Burun kemeri düzeltme operasyonları genellikle estetik görünüm kaygısıyla talep edilir. Burnun yüz üzerindeki görünümünü olumsuz şekilde etkileyen ilk sorun burun kemeri olarak kabul edilir. Burun kemeri düzeltme operasyonları konusunda hastalar çok sık şekilde taleplerde bulunur.

Burun Kemerinin Giderilmesi Yeterli mi?

Hastalar içerisinde sadece burun kemerinin giderilmesi ya da törpü işleminin uygulanması durumunda, burun çatısının açıldığı ve sonucunda da açık çatı deformitesi sorunu ortaya çıkabilir. Aynı şekilde farklı burun problemlerinde yalnızca kemeri törpülemek yeterli olmayabilir. Burun kemeri düzeltme için yapılan törpüleme işlemi ilerledikçe, aşağıya doğru yayvan bir şekil elde edilir ve burnun anatomik yapısına uygun bir sonuç olmaz. Bu nedenle hastalar için sadece burun törpüleme işleminin yapılması doğru olmayacaktır. Genel sonucu düşünerek hareket etmek ve törpüledikçe diğer kısımları da onarmak suretiyle ilerlemek gerekecektir. Burun kemeri düzeltme, diğer cerrahi işlemlerle birlikte uygulanacak bir yöntemdir. Bir burun üzerinde kemer varsa, genellikle farklı iç sorunlar da tespit edilir. Kemerin kapladığı alanın boşaltılması ile farklı takviyeler ve dengeleme işlemleri gündeme gelecektir.

Kemerli Burun İçin Yapılması Gereken İşlemler

İlk olarak burnun kemiğindeki mevcut kalınlık ve kıkırdak yapısı incelenir. Kemerin yüksekliği ile kalınlığı belirlendikten sonra, hastanın yüz ölçümüne uygun şekilde bir simülasyon uygulaması sunulabilir. Hastanın mevcut isteklerine ve doktorun gerçekleştirdiği işlemlere göre kemer üzerine törpü işlemi uygulanır. Bu uygulama, ince bir operasyon işlemi gerektirmesinden dolayı, burundaki anatomik yapıda bulunan doğal formun koruma altına alınmasına dikkat edilmelidir. Kemerin ne derece azaltılacağı yapılan yüz ölçümlerine göre tespit edilir. Bir bölgeye uygulanacak olan işlemler, burnun diğer bölgelerine de işlem yapılmasını gerektirebilir. Bunun nedeni; kemerli kısım törpülenirken burnun ucu mevcut formunu koruyamaz ya da yeni şekline uyan bir görünüm elde edilmeyebilir. Bu süreçte burun ucunda uzatma ya da üste doğru kaldırılması işlemleri uygulanabilir. Burun kemeri düzeltme işlemi, diğer burun ameliyatı uygulamalarına göre daha hassas ve ince süreçlerden oluşur. Doğru doktor seçimi sayesinde, ölçülü ve dengeli bir şekilde burun kemeri giderilebilir, burnun diğer mevcut problemleri ile birlikte bu sorun da ortadan kaldırılabilir.

Burun kemeri düzeltme, genellikle rinoplasti operasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sırasında, burunun üzerindeki kemer veya çıkıntılar, kemikleri yeniden şekillendirerek veya dosyalayarak düzeltilir.

Burun kemeri düzeltme için uygun adaylar genellikle burunlarında belirgin bir kemer veya çıkıntıya sahip olan ve bunun estetik veya fonksiyonel sorunlara neden olduğunu düşünen kişilerdir. Ancak her hasta farklıdır, bu yüzden bir plastik cerrahla değerlendirme yapmak önemlidir.

Burun kemeri düzeltme işlemi genellikle 1 ila 2 saat arasında sürer, ancak cerrahi planlama ve işlem karmaşıklığına bağlı olarak süre değişebilir.

Burun kemeri düzeltme sonrası iyileşme süreci genellikle birkaç hafta sürer. İlk birkaç gün hafif rahatsızlık, şişlik ve morarma olabilir. Doktorun önerilerini takip etmek önemlidir ve tam iyileşme süreci birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Burun kemeri düzeltme sonrası genellikle daha düzgün bir burun profili ve daha simetrik bir görünüm elde edilir. Ancak sonuçlar cerrahi planlama, hastanın anatomisi ve cerrahın becerisi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. İyileşme tamamlandığında, genellikle daha dengeli ve estetik olarak tatmin edici bir burun şekline sahip olunur.

YARDIMA İHTİYACINIZ MI VAR?

Hemen Bugün Geri Arama İsteğinde Bulunun!

Genellikle talebinizi takip eden 24 saat içinde sizinle iletişime geçmiş olacağız.