Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0530 448 11 72
Bekleme Odasına Takılmayın!

Gelmeden Önce Online Kayıt Olun.

Güncel programlarımız, iletişim bilgilerimiz var ve çevrimiçi randevu almanıza olanak sağlıyoruz.

İşitme Kaybı

İşitme, dış ortamda bulunan ses dalgalarının kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı  ve orta kulak kemikçikleri ile iç kulağa aktarılması, iç kulaktan da işitme sinirleri aracılığı ile işitme merkezine taşınması ile sağlanır. İşitme kaybı ise sesin iletiminde rol alan bölgelerde meydana gelen patolojiler nedeni ile çevredeki seslerin algılanamamasıdır.

İşitme kayıpları konuşma ve anlama becerileri bozukluklarına da neden olabileceğinden gelişimsel ve toplumsal sorunlara neden olmaktadır. İşitme kaybınız var ise aileniz ve çevrenizdeki insanlarla yaptığınız karşılıklı konuşmalar, telefon konuşmaları ve her türlü sosyal aktivite izlemek için bile çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu tür durumlarda işitme kaybı olan insanların büyük bir bölümü sosyal hayattan çekilirler ve kendilerini izole ederler. hayat kaliteleri gözle görülür şekilde düşer. Bu tür sorunların önlenmesi bu hastaların zamanında erken tanı konulması ve tedaviye yönlendirilmesi ile mümkündür.

Günlük yaşantınızda;

 • Konuşulanlarının tekrar edilmesini sık sık istiyor musunuz?
 • Televizyon seyrederken, radyo vb dinlerken sesi çevrenizdeki insanlara göre daha fazla açma ihtiyacı hissediyor musunuz?
 • Seslerin kaynağını tespit etmekte zorlanıyor musunuz?
 • Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamakta güçlük çekiyor musunuz?
 • Arka planda gürültü olduğunda veya aynı anda birden fazla kişi konuştuğunda konuşmaları takip etmekte zorlanıyor musunuz?
 • Göz kontağı kuramadığınız durumlarda konuşmaları duymakta ve anlamakta güçlük çekiyor musunuz?
 • Konuşmaları takip etmek zorunda olduğunuzda veya uzun süre dinlemek zorunda kaldığınızda strese girdiğinizi veya yorulduğunuzu hissediyor musunuz?

Yukarıda bahsedilen durumlardan herhangi birine evet cevabı veriyorsanız, işitme kaybı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda KBB uzmanınıza başvurmanız faydalı olacaktır.

İşitme Kaybının Tipleri ve Nedenleri 

İşitme kayıpları doğuştan veya sonradan olarak gelişebilir. Patolojinin yerine göre genel olarak 3’e ayrılarak incelenir.

 1. İletim tipi işitme kaybı
 2. Sensörinoral (alım tipi) işitme kaybı
 3. Mikst (karışık) işitme kaybı

Dış kulak ve orta kulakla ilgili hastalıklar genel olarak iletim tipi işitme kaybı yaparken, iç kulak, işitme siniri ve beyinle ilgili hastalıklar sensörinöral tip işitme kaybı yaparlar. Eğer işitme yollarının sadece bir yerinde değil birden fazla bölgesinde (aynı anda hem iletim hemde sensorinöral) hastalık varsa mikst tip işitme kaybı ortaya çıkar.

İşitme Kaybı Sebepleri Nelerdir?

İşitme kaybı sebeplerini, hastalığın hangi bölgede görüldüğüne göre sınıflamak gerekir.

Dış kulak ile ilgili sebepler:

 1. Kulak kiri (buşon),
 2. Dış kulak yolunda yabancı cisim (kulak çöpü pamuğu, kalem arkası silgisi, vb)
 3. Kulak kepçesi yokluğu ya da doğuştan şekil bozukluğu,
 4. Dış kulak yolunun doğumsal kapalı olması,
 5. Dış kulak yolu iltihapları,
 6. Dış kulak yolu tümörleri.

Orta Kulak İle İlgili Sebepler

 1. Kulak zarı delinmesi,
 2. Kulak zarı arkasında sıvı birikimi,
 3. Orta kulak iltihapları,
 4. Orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme,
 5. Travma (kafa kemiği kırıkları, kemikçik hasarlanmaları, zar yırtılması vb),
 6. Kolesteatom,
 7. Orta kulak tümörleri,
 8. Metabolik ve sistemik hastalıklar,
 9. Genetik geçişli hastalıklar.

İç kulak ve işitme siniri ile ilgili sebepleri

 1. İç kulak iltihabı,
 2. Enfeksiyonlar (kabakulak, kızamıkçık vb),
 3. Kulak ve kafa travmaları,
 4. Yüksek sese maruz kalma,
 5. İç kulağa zararlı (ototoksik) maddeler ve ilaçlar (kemoterapi ilaçları vb),
 6. Yaşlılığa bağlı.
 7. Meniere hastalığı (işitme kaybı ile birlikte baş dönmesi, uğultu olması),
 8. İşitme siniri tümörleri,
 9. Sistemik hastalıklar (diyabet, tiroid hastalıkları vb),
 10. Bebeklerde  gebelikte annenin geçirdiği bazı hastalıklar,
 11. Bebeklerde gebelikte kullanılan bazı ilaçlar,
 12. Sorunlu doğumlar (Erken doğum, doğum sırasında oksijensiz kalma vb),
 13. Yenidoğanda yüksek sarılık olması,
 14. Genetik

İşitme kaybı, işitme yeteneğinin kısmen veya tamamen azalmasıdır. Bu durum, dış, orta veya iç kulakta meydana gelen sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir. İşitme kaybının nedenleri arasında yaşlanma, gürültüye maruz kalma, genetik faktörler, enfeksiyonlar, travmalar, ilaçlar ve bazı hastalıklar yer alabilir.

İşitme kaybının belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve şiddeti değişkenlik gösterebilir. Yüksek sesle konuşma gereksinimi duymak, konuşmaları anlamada zorluk, konuşulan sesleri net duyamama, televizyon veya müzik sesini artırma ihtiyacı, diğerlerinin konuşmasını duyma güçlüğü ve sosyal etkileşimde azalma işitme kaybının belirtileri arasında yer alabilir.

İşitme kaybı teşhisi için bir kulak burun boğaz uzmanı veya işitme uzmanı tarafından genellikle işitme testleri yapılır. Bu testler genellikle hasta için rahat ve sessiz bir ortamda gerçekleştirilir ve kişinin farklı frekanstaki sesleri duyup duyamadığı değerlendirilir.

Evet, işitme kaybının tedavisi mümkündür, ancak tedavi seçeneği işitme kaybının nedenine ve şiddetine bağlıdır. İşitme cihazları, koklear implantlar, cerrahi müdahaleler, ilaç tedavisi ve işitme rehabilitasyonu gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Tedavi genellikle kişinin bireysel durumuna ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir.

İşitme kaybını önlemek için yüksek ses seviyelerine maruz kalmaktan kaçınmak, kulak koruyucu kullanmak (örneğin, kulaklık veya kulak tıkaçları), işitme sağlığına dikkat etmek ve düzenli işitme testleri yaptırmak önemlidir. Ayrıca, işitme kaybının erken belirtilerini tanımak ve zamanında tedavi için bir uzmana başvurmak da önemlidir.

YARDIMA İHTİYACINIZ MI VAR?

Hemen Bugün Geri Arama İsteğinde Bulunun!

Genellikle talebinizi takip eden 24 saat içinde sizinle iletişime geçmiş olacağız.