Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0530 448 11 72
Bekleme Odasına Takılmayın!

Gelmeden Önce Online Kayıt Olun.

Güncel programlarımız, iletişim bilgilerimiz var ve çevrimiçi randevu almanıza olanak sağlıyoruz.

Burun Estetiği

Rinoplasti, burunun şeklini değiştirmeye yönelik uygulanan bir cerrahı işlemdir. Burnumuz yüzümüzün orta kısmında yer aldığı için eğrilikleri ve düzensizlikleri en sık göze batan organdır. Burunla ilgili problemler kişiden kişiye çok farklıdır ve genellikle kişiye ve yüz yapısına özeldir. Her burun yapısı ve yüz yapısının farklı olmasından dolayı rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı da kişiye ve yüze özel tasarlanarak yapılmalıdır. Burundaki şekil bozukluğu ailesel, travma sonrası veya geçirilmiş bir operasyona bağlı olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Planlanırken Neler Yapılabilir?

Rinoplasti için baş vurun hastalara öncelikle ayrıntılı bir burun içi muayenesi yapılarak nefes alma ile ilgili problemler olup olmadığı saptanır. Sonrasında hastalarımızın burun yapıları değişik açılardan resimlendirilir ve bu resimler üzerinden estetik problemler konuşularak estetik kaygıların en aza indirilmesi sağlanır. Rinoplasti genellikle genel anestezi altında uygulandığı için operasyona uygunluk açısından rutin tetkikler yapılarak değerlendirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Rinoplasti ile burnunuzdaki probleme göre yapılacak müdahale ve teknik size özel olarak uygulanır. Genel olarak kullanılan açık ( burun ucuna yaklaşık 1 cm lik kesi yapılarak) ve kapalı ( burun dışına kesi yapılmadan, burun içinde saklanan kesilerle) teknik dediğimiz iki teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerin birbirlerine göre avantajları bulunmakla birlikte önemli olan sizin burnunuzdaki problemi en iyi şekilde çözmek için doktorunuzun size önereceği yöntemdir.

Rinoplasti İle Burnumuzda Hangi Değişiklikler Yapılabilir?

 • 1. Burun ucunun şekli değiştirilebilir, düşük bir burun ucu yükseltilebilir, çok yüksek ve sivri duran bir burun ucu alçaltılabilir. Geniş durun bir burun ucu daraltılabilir veya dar bir burun ucu genişletilebilir.
 • 2. Hump (kemer) olarak tabir edilen burun sırtının şekli değiştirilebilir, yüksek bir burun sırtı törpülenerek düşürülebilir veya düşük bir burun sırtı, kendi kıkırdak dokunuzdan hazırlanan greftler ile yükseltilebilir.
 • 3. Geniş olan burun delikleri, burun kanatlarının altından alınacak bir miktar cilt dokusu ile daraltılabilir ve yüzünüzle uyumlu hale getirilebilir.
 • 4. Eğri olan bir burun yapısı, burun kemiğinin tekrar serbestleştirilmesi ve kıkırdak greft destekleri ile tekrar ortalanarak estetik sınırlara getirilir. Uzun bir burun yapısı buna neden olan kıkırdak ve kemik yapıları yeniden düzenlenerek kısaltılabilir veya kısa bir burun kıkırdak greftler ile desteklenerek uzatılabilir.
 • 5. Tüm rinoplastiler kozmetik nedenlerle yapılmaz. Rinoplasti ile septoplasti ve alt konka radyofrekansı işlemlerini aynı ameliyatta birleştirerek ayrıca burun tıkanıklıklarına neden olan ve solunun zorluğu oluşturan burundaki kemik eğrilikleri, et büyümesi ve horlamaya neden olan tıkanıklıklarda düzeltilebilir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Revizyon rinoplasti, daha önce rinoplasti olmuş hastalara uygulanan düzeltici veya tamamlayıcı ameliyatlardır. İlk ameliyatlarda genellikle hastaların burun içindeki septal kıkırdakları kullanıldığı için bu ameliyatlarda en önemli problem burnun onarımı için gerekli olan kıkırdak ihtiyacıdır. Bu kıkırdak ihtiyacı burun içindeki septal kıkırdaktan karşılanamayacak düzeyde ise kıkırdak ihtiyacı auriküler (kulak) kıkırdaktan veya kostal (kaburga) kıkırdaktan karşılanır. Aurikuler kıkırdak elde etmek için kulağın arkasına yaklaşık 2-3 cm’ lik bir kesi yapılarak kulağın şeklini bozmayacak düzeyde kıkırdak alınır. Eğer kıkırdak ihtiyacı fazla ise kostal (kaburga) kıkırdağı kullanılır. Yaklaşık 2-3 cm lik bir kesi yapılarak kaburganın uç kısmından kıkırdak doku alınarak burunun tekrar yapılandırılmasında kullanılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

 • 1. Ameliyat sonrası genellikle burun içine, içinde hava yolu bulunan ve nefes almanızı sağlayan nazal splint uygulanır, hem kanama riskini azaltır hem de burun içindeki yeniden yapılandırılan kemik yapıyı desteklediği için iyileşmeyi hızlandırır. Doktorunuzun kararına bağlı olarak ortalama 2-7 gün arasında alınır.
 • 2. Yeniden şekillendiren burun şeklini desteklemesi için burun sırtına aleminyum veya termal splintler uygulanır ve yaklaşık 1. hafta alınır.
 • 3. Alçıdan sonra burun sırtı bantlarla desteklenerek yaklaşık 7-10 gün arasında tutulur.
 • 4. Açık teknikle yapılan rinoplastilerde ön kısıma atılan dikişler yaklaşık 7. gün alçı ile birlikte alınır.
 • 5. Ameliyat sonrası yaklaşık 48 saat göz etrafına buz uygulaması, Bir saat te ortalama 20-30 dk şeklinde uygulanır. Göz etrafındaki şişlik ve morluk 1. Hafta sonunda çoğunlukla geçmiş olur ancak bu süre 2 haftaya kadarda uzayabilmektedir. Hastaların yaklaşık 15 gün sonra ameliyat oldukları çok anlaşılmayacak kadar şişlikleri olmaktadır. İyileşme yaklaşık 1 yıla kadar devam etmektedir.
 • 6. Ameliyat sonrasında burun bölgesinin travmadan uzak tutulması, yaklaşık 3 hafta ağır şeyler kaldırılması gerekli. Morluklar geçene kadar güneş ışığından korunmak ve mutlaka güneş kremi kullanmak gerekli. Yaklaşık 8 hafta güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gün içinde sırt destekli olarak oturur pozisyon tercih edilmeli, Geceleri yatarkan yüksek yastıkla ve özellikle sırtüstü yatılmalı , yatılan odanın serin olmasına ve nem düzeyinin korunmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Burun estetiği, rinoplasti olarak da bilinir ve burunun şeklini, boyutunu veya işlevini düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem genellikle burun kemiklerinin veya kıkırdakların yeniden şekillendirilmesiyle gerçekleştirilir. Cerrahi teknikler ve yaklaşımlar hastanın isteklerine ve cerrahın değerlendirmesine göre değişebilir.

Burun estetiği için uygun adaylar genellikle fiziksel olarak sağlıklı ve burunlarından memnuniyetsizlik duyan kişilerdir. Ancak her hasta farklıdır, bu yüzden bir plastik cerrahla kapsamlı bir değerlendirme yapmak önemlidir. Genellikle ergenlik döneminin sona ermesi ve burun gelişiminin tamamlanması beklenir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, burun estetiği de bazı riskleri içerir. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, anestezi reaksiyonları, iyileşme sürecinde anormal yara iyileşmesi ve işlem sonrası istenmeyen sonuçlar yer alabilir. Ancak, bu riskler uygun şekilde değerlendirilir ve önlemler alınır.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle ilk birkaç gün hafif rahatsızlık ve şişlik yaşanabilir. İyileşme süreci boyunca burun üzerindeki bandajlar ve dikişler belirli bir süre tutulur. Tam iyileşme süreci birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Burun estetiği sonrası sonuçlar genellikle kalıcıdır, ancak tam etkiye ulaşmak birkaç hafta veya ay sürebilir. Sonuçlar, cerrahın yetenekleri, hastanın anatomisi ve cerrahi planlama gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. İyi bir iletişim ve gerçekçi beklentilerle, genellikle hastalar istedikleri veya daha yakın bir burun şekline sahip olabilirler.

YARDIMA İHTİYACINIZ MI VAR?

Hemen Bugün Geri Arama İsteğinde Bulunun!

Genellikle talebinizi takip eden 24 saat içinde sizinle iletişime geçmiş olacağız.